Чернігівський жіночий правозахисний центр » Новини » Досвід правоосвітньої діяльності організації в установах виконання покарань узагальнений

Досвід правоосвітньої діяльності організації в установах виконання покарань узагальнений

Автор: lepeha_alla от 25-09-2013, 22:34
 (голосів: 0)

20 вересня 2013 року, в ході роботи виїзного засідання Всеукраїнської міжвідомчої координаційно-методичної ради з правової освіти населення, було узагальнено досвід нашої організації з питань надання засудженим правової допомоги.

Досвід  правоосвітньої діяльності організації в установах виконання покарань узагальнений

Досвід  правоосвітньої діяльності організації в установах виконання покарань узагальнений

Досвід  правоосвітньої діяльності організації в установах виконання покарань узагальнений

20 вересня 2013 року в Чернігові відбулось виїзне засідання Всеукраїнської міжвідомчої координаційно-методичної ради з правової освіти населення (МКМР), під час якого було розглянуто наступні питання: «Діяльність органів внутрішніх справ України щодо підвищення рівня обізнаності громадськості з питань реалізації прав учасників процесу у кримінальному провадженні за Кримінальним процесуальним кодексом України», «Стан правоосвітньої діяльності в установах виконання покарань: досвід організації роботи на прикладі Чернігівської області».

Засідання пройшло під головуванням голови Всеукраїнської МКМР з правової освіти населення, Міністра юстиції України Олени Леонідівни Лукаш. До учасників зібрання з вітальним словом звернулися голова Чернігівської обласної державної адміністрації Хоменко В.М. та голова Чернігівської обласної ради Мельник А.І.

При розгляді другого питання порядку денного виїзного засідання виступили: Сидоренко С.М.- перший заступник голови Державної пенітенціарної служби України, Доробалюк О.П. - начальник управління Державної пенітенціарної служби України в Чернігівській області, Олійник О.І. - начальник Чернігівського юридичного коледжу ДПтС України, Карнабеда О.В. - начальник Головного управління юстиції в Чернігівській області. Вони розповіли про особливості діяльності співробітників в напрямку правової роботи із засудженими, співробітниками та курсантами.

Лепеха А.Г. – директор благодійної організації «Чернігівський жіночий правозахисний центр» у своєму виступі розповіла про досвід правоосвітньої роботи членів організації в установах виконання покарань Чернігівської області, про те, що надання правової допомоги як засудженим, так і персоналу, проводиться під загальним лозунгом: «Обізнаний з правом – значить захищений», про форми і методи такої роботи.

Благодійна організація „Чернігівський жіночий правозахисний центр” на протязі тривалого часу успішно співпрацювала з Міністерством юстиції України в питаннях удосконалення кримінально-виконавчого законодавства, його гуманізації та відповідності міжнародним стандартам. Юристи організації приймали активну участь у підготовці пропозицій щодо внесення змін до Кримінально-виконавчого кодексу України, які відбулися в січні 2010 року, що дало можливість приблизити деякі його норми до європейських стандартів. Завдяки зусиллям членів організації знято з реєстрації наказ Державного департаменту України з питань виконання покарань №167 від 10.10.2005 року „Про затвердження Положення про підрозділ спеціального призначення”, а також вказівку від 13.02.2009 року №19/713КМ про «Тимчасовий порядок обліку осіб, умовно-достроково звільнених від відбування покарання, та здійснення контролю за їх поведінкою», внесено зміни до деяких наказів Державного департаменту України з питань виконання покарань, положення яких не відповідали Конституції України та Законам України. Все це сприяло більшій відкритості місць ув’язнення, приведенню кримінально-виконавчого законодавства до міжнародних стандартів і в кінцевому результаті – до гуманізації процесу виконання/відбування покарання засудженими.

Виступаючи, Лепеха А.Г. запропонувала змінити Пункт 49 Правил внутрішнього розпорядку «Побачення засуджених з адвокатом», яким регламентується порядок надання правової допомоги засудженим (в діючій редакції Наказу №275) таким чином, щоб це відповідало Європейським пенітенціарним правилам. Засуджені повинні мати можливість отримувати консультації з правових питань з юристами наодинці, конфіденційно, та мати доступ до документів, які стосуються процесуальних дій щодо них, або можливість тримати такі документи у себе. Надання можливості для доступу засуджених до правової допомоги є обов’язком адміністрації пенітенціарних установ.

Персонал органів і установ виконання покарань виконує роботу великого суспільного значення. На жаль, сьогодні соціальний престиж професії пенітенціарного працівника залишається невисоким.

Оскільки суспільство є замовником того соціального продукту, який дає йому тюрма, а від його якості залежить суспільна безпека, то його громадяни повинні бути найбільше зацікавленими в тому, щоб персонал кримінально-виконавчої системи якісно впливав на засудженого, а відповідно і на суспільне благополуччя. Адже вся діяльність персоналу повинна бути спрямована на повернення ув’язнених до суспільства після відбування покарань правослухняними громадянами.

Соціально незахищений, з невисокою заробітною платою, без перспективи кар’єрного росту працівник кримінально-виконавчої системи не здатний сформувати із злочинця таку особистість, яка б вела правослухняний спосіб життя, дотримувалась правових та інших соціальних норм держави і суспільства.

Члени благодійної організації «Чернігівський жіночий правозахисний центр» неодноразово звертались до Міністерства юстиції України, Державної пенітенціарної служби України щодо правового врегулювання проходження служби рядовим і начальницьким складом, надсилали пропозиції щодо удосконалення законодавства, яке регламентує порядок проходження служби в кримінально-виконавчій системі. І скориставшись участю у виїзному засіданні Всеукраїнської міжвідомчої координаційно-методичної ради з правової освіти населення засіданні, у своєму виступі директор організації попросила Міністра юстиції України доручити своїм підлеглим підготувати проекти наступних документів і внести їх для розгляду:

а)Верховної Ради України - проект Закону України „Про дисциплінарний статут Державної кримінально-виконавчої служби України”;

б) Кабінету Міністрів України - проекти Постанов Кабінету Міністрів України „Про порядок проходження служби рядовим і начальницьким складом Державної кримінально - виконавчої служби України” та „Про порядок виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі або каліцтва працівника кримінально - виконавчої служби та компенсації, заподіяння шкоди його майну під час виконання службових обов’язків”.

Результатом розглянутих на засіданні питань стало прийняття рекомендацій щодо впровадження ефективних форм і методів правоосвітньої діяльності. Міністр юстиції висловила сподівання, що виїзне засідання стане вагомим внеском у процес реалізації державної правової політики у сфері підвищення рівня обізнаності населення з правами, гарантованими Конституцією України.

А члени благодійної організації сподіваються, що їх пропозиції будуть враховані, а рекомендації доопрацьовані.

Кропива Г.М. – юрист благодійної організації «Чернігівський жіночий правозахисний центр»

Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Ми рекомендуємо Вам зареєструватися чи ввійти на сайт під своїм ім’ям.

Коментарі:

Залишити коментар
 
Сайт працює за підтримки фундації "Інститут Відкритого Спупільства"