Чернігівський жіночий правозахисний центр » Новини » Звіт про результати роботи спостережної комісії при виконавчому комітеті Чернігівської міської ради за 2013 рік

Звіт про результати роботи спостережної комісії при виконавчому комітеті Чернігівської міської ради за 2013 рік

Автор: lepeha_alla от 28-01-2014, 11:56
 (голосів: 0)

З В І Т

про результати роботи спостережної комісії при виконавчому комітеті Чернігівської міської ради за 2013 рік


На виконання пунктів 1 та 12 постанови Кабінету Міністрів України від 10 листопада 2010 року № 1042 «Про внесення змін до Положення про спостережні комісії» виконавчим комітетом міської ради рішенням від 3 липня 2013 року № 193 зі змінами та доповненнями «Про створення спостережної комісії при виконавчому комітеті Чернігівської міської ради» була утворена комісія у складі 17 осіб. До складу комісії увійшли представники органів місцевого самоврядування, виконавчої влади та представники громадських організацій. Персональний склад комісії підібрано таким чином, щоб вона була спроможна вирішувати усі питання, які визначені Постановою Кабінету Міністрів України, а саме:

організація та здійснення громадського контролю за дотриманням прав, основних свобод і законних інтересів засуджених та осіб, звільнених від відбування покарання;

сприяння органам і установам виконання покарань у виправленні і ресоціалізації засуджених осіб та створенні належних умов для їх тримання, залучення до цієї діяльності громадських організацій, органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та громадян;

організації виховної роботи з особами, умовно–достроково звільненими від відбування покарання та громадського контролю за їх поведінкою протягом невідбутої частини покарання;

надання допомоги у соціальній адаптації особам, звільненим від відбування покарання.

На сьогоднішній день члени комісії мають достатній досвід з питань захисту прав та законних інтересів засуджених та звільнених осіб, а також працівників виправних установ.

У своїй діяльності спостережна комісія керується Конституцією України, Кримінально–виконавчим кодексом України, законами України "Про місцеве самоврядування", "Про місцеві державні адміністрації", "Про соціальну адаптацію осіб, які відбувають чи відбули покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк", іншими нормативно–правовими актами України.

Робота спостережної комісії у 2013 році проводилася відповідно до Плану роботи комісії. План роботи у цілому виконано.

Організаційною формою роботи спостережної комісії були засідання, які проводилися щомісячно.

Так, у 2013 році, було проведено 12 засідань, з яких 9 – у Чернігівській виправній колонії № 44, 3 - в приміщенні Чернігівської міської ради. За звітний період випадків зриву засідань комісії не було. Рішення приймалися колегіально, відкритим голосуванням. Рішення спостережної комісії оформлені постановами. Засідання комісії були правомочними, середня чисельність на кожному засіданні складала від 13 до 17 чоловік.

На засіданнях комісії у 2013 році було розглянуто 95 справ та були прийняти відповідні рішення.

Згідно з планом роботи комісії також були проведені наступні заходи:

1. Перевірка дотримання прав засуджених, а саме:

- під час проведення планових оглядів та обшуків приміщень де проживають засуджені жінки та особистих їх обшуків;

- при наданні тривалих та короткочасних побачень та телефонних розмов.

У грудні 2013 року членами спостережної комісії було здійснено перевірку дотримання адміністрацією Чернігівської виправної колонії №44 прав засуджених при поміщенні їх у дисциплінарний ізолятор, переведення до приміщення камерного типу, забезпечення відповідних умов тримання в них.

2. З метою сприяння Чернігівській виправній колонії № 44 у ресоціалізації засуджених жінок та підготовки до звільнення були проведені 8 тренінгів із засудженими, які звільняються із установи:

- 22 січня 2013 р. Тема тренінгу: «Право на інформацію»;

- 19 лютого 2013 року. Тема тренінгу: «Основні природні права людини та основи їх правового захисту».

- 20 березня 2013 року. Тема: «Право на правову допомогу»;

- 17 квітня 2013 року. Тема тренінгу: «Право на соціальний захист. Проблеми пенсійного забезпечення осіб, позбавлених волі та звільнених з місць позбавлення волі»;

- 29 травня 2013 року. Тема тренінгу: «Право на отримання медичної допомоги засудженими та особами, звільненими з місць позбавлення волі»;

- 11 вересня 2013 року. Тема тренінгу: „Основи правового статусу засуджених до позбавлення волі на певний строк ”;

- 24 жовтня 2013 року. Тема тренінгу: „Основні концептуальні положення Закону України «Про соціальну адаптацію осіб, які відбувають чи відбули покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк ”;

- 24 грудня 2013 року. Тема тренінгу: «Національні та міжнародні механізми захисту прав людини».

Наприкінці кожного тренінгу відводився час для відповідей учасників семінару на запитання засуджених жінок, які звільняються з Чернігівської виправної колонії. Найбільше питань було до представників пенсійного фонду, управління праці та соціального захисту населення. Вони стосувались питань пенсійного та соціального забезпечення осіб, які звільнились з місць позбавлення волі та не мають необхідного страхового стажу для отримання пенсії, соціальних виплат. В проведенні тренінгів взяли участь: члени міської спостережної комісії Марчук І.П. - начальник управління праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у м. Чернігові ради, Діброва І.М. - заступник начальника відділу по контролю за призначенням пенсій Головного управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові; Нікольська Л.В.- начальник відділу взаємодії з роботодавцями Чернігівського міського центру зайнятості; Мазур Л.О. - зав. відділом Чернігівського міського центру соціальних служб для дітей, сім’ї та молоді; Мойсеєнко А.В. - голова Чернігівського обласного відділення Всеукраїнської благодійної організації «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ»; Кузьміна Л.О. – начальник Чернігівського міського управління юстиції та інші.

Крім того, 24 cічня 2013 року провели семінар-тренінг для жінок, які стоять на обліку в кримінально-виконавчій інспекції.

Поінформованість засуджених залишається критерієм формування юридично зрілої особи, що включає в себе переконаність у необхідності і соціальній корисності дотримання законів та інших нормативно–правових актів, уміння використовувати закони та інші підзаконні акти у захисті своїх прав та законних інтересів.

Позитивне ставлення та повага особи до права, знання змісту його норм і вміння їх дотримуватися, а також правомірна поведінка сприятиме поверненню їх до самостійного загально прийнятного суспільно – нормативного життя після звільнення.

3. З метою організації виховної роботи з особами, які умовно достроково були звільненні від подальшого відбування покарання та обрали для постійного проживання м. Чернігів, була створена база даних, для створення бази даних були підготовлені листи на адресу управлінь Державної пенітенціарної служби у регіонах України щодо повідомлення про осіб, які умовно - достроково звільненні від подальшого відбування покарання.

Всі ці заходи мали позитивний результат, так, на підставі інформації органів та установ виконання покарань, тільки за друге півріччя 2013 року, на облік було поставлено 19 осіб, які умовно - достроково були звільненні від подальшого відбування покарання (у 2012 році тільки 11 чоловік). На адресу таких осіб були направлені листи щодо взяття їх на облік спостережної комісії та громадського контролю за поведінкою протягом невідбутої частини покарання.

Звернень засуджених до комісії щодо надання допомоги після звільнення у 2013 році не було.

Одним із напрямків у роботі комісії також є надання допомоги особам, які відбували покарання у виді позбавлення волі та звільнились із місць позбавлення волі. Їм регулярно надаються різні послуги: інформаційні, соціально економічні, соціально – педагогічні, психологічні, юридичні.

4. Проведені заняття з членами спостережної комісії щодо правових підстав та критеріїв умовно - дострокового звільнення засуджених від подальшого відбування покарання, заміни невідбутої частини покарання більш м'яким, переведення до дільниці соціальної реабілітації та звільнення вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до трьох років, нормативно-правового регулювання надання побачень та телефонних розмов засудженим з родичами та іншими особами та порядок проведення оглядів та обшуків приміщень де проживають засуджені жінки та особистих їх обшуків

Протягом року у Чернігівській виправній колонії №44 працювала "громадська приймальня". Члени спостережної комісії проводили особистий прийом засуджених, розглядали їх звернення, приймали рішення, надавали правову допомогу та консультації.

За 2013 рік було прийнято на особистому прийомі 263 засуджених. Правова допомога засудженим, які відбувають покарання у виправних установах, вкрай необхідна, вона сприяє формуванню у них правової культури, виробленню вміння користуватися правовим інструментарієм у практичній діяльності, забезпечить їм правову захищеність після звільнення.

 

Стало доброю традицією проводити у виправних установах за участю членів комісії різноманітні культурно – просвітницькі заходи, так у 2013 році були проведені наступні заходи:

- Неповнолітніх, які утримуються в Чернігівському слідчому ізоляторі, привітали зі святом Старого Нового року та вручили їм подарунки.

- 04 березня 2013 року, напередодні Міжнародного дня прав жінок і миру, для співробітників та засуджених Чернігівської виправної колонії №44 підготували та провели концерт. До 8 Березня дітям, які утримуються в Будинку матері та дитини при Чернігівській виправній колонії №44, передали подарунки, солодощі. До участі в благодійних заходах, присвячених Міжнародному жіночому дню, залучили депутатів Чернігівської міської ради, представників бізнесу.

- 22 квітня 2013 року Державна пенітенціарна служба України відзначила 15 річницю з дня утворення центрального органу виконавчої влади з питань виконання покарань. До 22 квітня для співробітників Чернігівського слідчого ізолятору підготували та провели святковий концерт, а керівництву Чернігівської виправної колонії №44 вручили комп’ютерну техніку.

- 1 червня 2013 року - в Міжнародний день захисту дітей, у Чернігівській виправній колонії №44 відбулися благодійні заходи, присвячені Міжнародному Дню захисту дітей. Члени спостережної комісії, представники благодійної організації «Чернігівський жіночий правозахисний центр» спільно з рядом неурядових організацій міста Чернігова, представниками бізнесу зібрали благодійні кошти та придбали і передали керівництву Будинку матері та дитини іграшки, канцелярське приладдя, солодощі та засоби гігієни. Вихователі Будинку матері та дитини разом з дітьми підготували для гостей святковий концерт.

- 26 червня 2013 року у Чернігівській виправній колонії №44 відбувся брейн - ринг „Конституція України – основний закон ”. Готуючись до цього свята, до цих змагань, засуджені жінки вивчали Конституцію України, готували концертну програму, костюми. Три команди засуджених жінок змагались в знанні основних положень Конституції, державних символів України, основ правового статусу людини і громадянина в Україні, конституційної системи органів державної влади; правосуддя та органів місцевого самоврядування; знанні територіального устрою держави. Члени благодійної організації „Чернігівський жіночий правозахисний центр” підготували та вручили призи переможцям брейн – рингу.

- 19 серпня 2013 року в Чернігівській виправній колонії №44, де відбувають покарання неодноразово засуджені жінки, пройшов конкурс «Я українка!», до якого вони готувались задовго, вивчали історію національного одягу, народного одягу українців. Кожне відділення шило свій національний костюм, готували його презентацію.

- 24 серпня 2013 року, у Чернігівській виправній колонії №44 серед засуджених жінок була організована літня спартакіада. Переможцям спартакіади були вручені подарунки.

- 1 вересня Чернігівську жіночу колонію відвідали представники спостережної комісії, благодійної організації «Чернігівський жіночий правозахисний центр». До речі, у 2013-2014 навчальному році у Чернігівській вечірній загальноосвітній школі №1 буде навчатись 204 засуджених. Члени спостережної комісії, благодійної організації «Чернігівський жіночий правозахисний центр» привітали засуджених з початком нового навчального року та вручили їм подарунки: зошити, ручки, лінійки та інше канцелярське приладдя. Крім того, представники благодійної організації подарували адміністрації колонії сканер. Засуджені підготували святковий концерт.

- Свято Святителя Миколая не оминуло дітей, які перебувають в Будинку дитини при Чернігівській виправній колонії №44. 19 грудня 2013 року до них завітали: Скоробагатько Л.І. – депутат Чернігівської міської ради, Живенко С.В. – директор будівельної компанії «СВ – Надійний», Терещенко – Малашта В.В. - директор ресторану «Океанія», члени Чернігівської міської спостережної комісії, благодійної організації «Чернігівський жіночий правозахисний центр», представники релігійних конфесій, представники ЗМІ.

Всі діти, а їх в Будинку дитини 16 осіб, отримали подарунки: сік, цукерки, печиво, дитяче харчування. Крім того, Будинку дитини передані засоби гігієни, іграшки.

 

Спостережна комісія при виконавчому комітеті Чернігівської міської ради також співпрацює з спостережними комісіями Чернігівської області. Так: 09 жовтня 2013 року на території Чернігівської виправної колонії №44 відбулось чергове засідання Чернігівської міської спостережної комісії, за проведенням якого спостерігали члени Ніжинської міської спостережної комісії, які спеціально приїхали в Чернігів, щоб познайомитись з досвідом роботи Чернігівської міської спостережної комісії та благодійної організації «Чернігівський жіночий правозахисний центр» в питаннях соціальної адаптації та соціального супроводу осіб, які звільняються з місць позбавлення волі.

Після закінчення засідання спостережної комісії та обговорення питань соціальної адаптації звільнених осіб члени Ніжинської міської спостережної комісії зустрілися з засудженими жінками, які відбувають покарання в Чернігівської виправної колонії №44, та які найближчим часом звільнятимуться з установи і мають намір проживати у в м. Ніжині.

Після відвідування Чернігівської виправної колонії №44 члени спостережних комісій, благодійної організації «Чернігівський жіночий правозахисний центр» познайомили представників Ніжинської міської спостережних комісій з роботою Чернігівського міського центру соціальної адаптації для бездомних та безпритульних, зустрілись з особами, які там перебувають. Голова Ніжинської міської спостережної комісії Баранков Олег Григорович розповів про мету візиту до центру соціальної адаптації для бездомних та безпритульних, та вручив подарунки особам, які там перебувають: одяг, солодощі, миючі засоби.

21 жовтня 2013 року Чернігівський слідчий ізолятор відвідали представники Чернігівської районної та Чернігівської міської спостережних комісій. Вони познайомились з умовами утримання ув’язнених та засуджених, які залишені для господарського обслуговування.

 

Надавалась правова допомога засудженим та особам, звільненим з місць позбавлення волі, в складанні позовних заяв до суду та представленні їх інтересів в суді.

Наприклад:

Засуджена Бойченко А.Л. під час катастрофи на Чорнобильській АЕС відбувала покарання в Новозибківській виправній колонії Російської Федерації, яка знаходиться в зоні радіаційного забруднення. Департамент соціального захисту населення Чернігівської обласної державної адміністрації їй відмовив у видачі посвідчення особи, яка постраждала внаслідок аварії. Членами міської спостережної комісії, юристами благодійної організації «Чернігівський жіночий правозахисний центр» були зібрані всі документи, необхідні для оскарження рішення Чернігівської обласної державної адміністрації. Кропива Г.М. – заступник голови Чернігівської міської спостережної комісії, представляв інтереси Бойченко А.Л. в Чернігівському окружному адміністративному суді, де позов було задоволено. Суд своїм рішенням зобов’язав Департамент соціального захисту населення Чернігівської обласної державної адміністрації надати їй статус особи, яка постраждала внаслідок аварії на ЧАЕС.

Засуджена Петриченко В.В. звернулась з проханням надати їй допомогу в отриманні паспорта громадянки України, так як у неї був паспорт громадянки СРСР, отриманий в липні 1990 року. Членами міської спостережної комісії, юристи благодійної організації «Чернігівський жіночий правозахисний центр» підготували заяву в Новозаводський районний суд м.Чернігова про встановлення фактів, що мають юридичне значення (встановлення факту проживання на території України на момент проголошення незалежності або прийняття Закону України «Про громадянство»), допомогли зібрати всі необхідні документи, які підтверджували її знаходження на території України станом на 24 серпня 1991 року, і представляли її інтереси в суді. Розглянувши заяву Петриченко В.В., суд встановив факт її постійного проживання на території України станом на 24 серпня 1991 року.

Звільнена з місць позбавлення волі Абасова В.В. звернулась з проханням надати їй правову допомогу в отриманні паспорта (Абасова В.В. взагалі його не отримувала). Декілька місяців було витрачено на отримання повторного свідоцтва про її народження та встановлення місця перебування на момент проголошення незалежності України. За дивним збігом обставин в органах влади ніяких документів щодо Абасової В.В. не виявилось (то архів згорів, то у зв’язку із передачею документів з одного місця до іншого – документи втрачені). Тільки в одній із шкіл Донецької області (Гірницька середня школа) збереглися документи, які дали можливість звернутись до суду про встановлення фактів, які мають юридичну силу. Бадира В.А. – член Чернігівської міської спостережної комісії, юрист благодійної організації «Чернігівський жіночий правозахисний центр», представляла інтереси Абасової В.В. в суді. Деснянським районним судом м. Чернігова було встановлено факт проживання Абасової В.В. на території України на 24 серпня 1991 року, що дало можливість її паспортизувати, отримати ідентифікаційний номер та працевлаштувати.

Надавалась правова допомога засудженим жінкам, які народили дітей в умовах ув’язнення. Так, засудженій Риженко О.В. Управлінням праці та соціального захисту населення Новозаводської районної ради м.Чернігова було відмовлено у виплаті державної допомоги у зв’язку з народженням дитини. Членами міської спостережної комісії, юристами благодійної організації «Чернігівський жіночий правозахисний центр» була надана їй правова допомога в складанні позову до Новозаводського районного суду м.Чернігова, в зборі необхідних документів, які підтверджували її право на отримання державної допомоги у зв’язку з народженням дитини. За довіреністю Риженко О.В. представляли її інтереси під час судового розгляду в суді, а також пізніше в засіданні Київського апеляційного адміністративного суду.

Шляхом посередництва між Управлінням праці та соціального захисту населення Новозаводської районної ради м.Чернігова членами міської спостережної комісії, юристами благодійної організації «Чернігівський жіночий правозахисний центр» було відстояно право засудженої Віннікової Ю.С., яка народила дитину під час відбування покарання, на отримання державної допомоги у зв’язку з народженням дитини.

 

За сприяння міської спостережної комісії, рішенням виконавчого комітету міської ради для виконання службових обов’язків, співробітникам Чернігівського міського відділу кримінально – виконавчої інспекції надано право безкоштовного проїзду по м. Чернігову міським електротранспортом.

Тільки об’єднавши зусилля органів місцевого самоврядування, виконавчої влади та громадських організацій можна ефективно вирішити завдання організації громадського контролю за дотриманням прав засуджених в установах виконання покарань та звільнених осіб, зміцнення законності, втілення в життя принципів справедливості, гуманізму, демократизму, рівності засуджених та звільнених осіб перед законом.

 

 

Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Ми рекомендуємо Вам зареєструватися чи ввійти на сайт під своїм ім’ям.

Коментарі:

Залишити коментар
 
Сайт працює за підтримки фундації "Інститут Відкритого Спупільства"