Чернігівський жіночий правозахисний центр » Новини » Відбулися семінари для членів Куликівської, Козелецької та Чернігівської районних спостережних комісій

Відбулися семінари для членів Куликівської, Козелецької та Чернігівської районних спостережних комісій

Автор: lepeha_alla от 3-07-2011, 19:28
 (голосів: 0)

У червні 2011 року в Чернігові відбулися семінари для членів Куликівської, Козелецької та Чернігівської районних спостережних комісій «Міжнародне та національне законодавство України про участь інститутів громадянського суспільства в організації громадського контролю за дотриманням прав і законних інтересів осіб, які відбувають покарання, та звільнених осіб», організовані спільними зусиллями членів благодійної організації „Чернігівський жіночий правозахисний центр” та Чернігівської обласної спостережної комісії.

21.07.2006 року Верховною Радою України було ратифіковано Факультативний протокол до Конвенції проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність видів поводження та покарання.

Відповідно до його 17 статті не пізніше, ніж через один рік після ратифікації цього Протоколу держава призначає або створює один або декілька незалежних національних превентивних механізмів для недопущення катувань на національному рівні.

Створивши незалежні національні превентивні механізми держава зобов’язувалась надати їм доступ до будь-якої інформації про численність ув’язнених та кількість місць, в яких вони утримуються, їхнє місце знаходження; доступ до будь-якої інформації, що стосується поводження з цими особами, а також умов тримання їх під вартою; безперешкодний доступ до місць тримання ув’язнених, інших споруд та об’єктів системи місць ув’язнення; надати можливість проводити бесіди з позбавленими волі особами без свідків особисто і т.п.

Минуло вже майже п’ять років з моменту прийняття Закону України «Про ратифікацію Факультативного протоколу до Конвенції проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність видів поводження та покарання», але в Україні національного незалежного національного органу до цього часу не призначено і не створено.

Після президентських виборів 2010 року керівниками Державної пенітенціарної служби України, деяких регіональних управлінь та окремих колоній були призначені колишні працівники міліції, які дотримуються чисто міліцейської філософії в розумінні дотримання прав і законних інтересів засуджених. Місця позбавлення волі стають все більш закритими, згортається їх співпраця з громадськими та благодійними організаціями. Фактично система повернулась до квітня 1998 року, коли вона була в складі МВС України.

Оскільки спостережні комісії на законодавчому рівні легалізовані як орган громадського контролю в дотриманні прав і законних інтересів засуджених, то цілком можливо і реально використати їх діяльність для створення системи регулярних відвідувань місць позбавлення волі для посилення, а за необхідності, захисту засуджених від катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність видів поводження та покарання.

21 січня 2010 року було внесено зміни до статті 24 Кримінально-виконавчого кодексу України «Відвідування установ виконання покарань», відповідно до яких «голова, заступник голови та члени спостережної комісії, які здійснюють організацію громадського контролю за дотриманням прав людини, захистом основних свобод і законних інтересів засуджених осіб під час виконання кримінальних покарань, мають право відвідувати установи виконання покарань без спеціального дозволу», що посилило можливості спостережних комісій в організації громадського контролю за дотриманням прав і законних інтересів засуджених.

Зважаючи на те, що в роботі спостережних комісій беруть особи, що не мають необхідної теоретичної підготовки та досвіду організації діяльності по напрямках, які визначені Постановою Кабінету Міністрів України від 10 листопада 2010 року №1042 «Про внесення змін до Положення про спостережні комісії», актуальним залишається питання навчання членів спостережних комісій.

В ході семінарів члени районних спостережних комісій познайомились з основними завданнями, повноваженнями та правами спостережних комісій, визначених законодавством України, міжнародною практикою здійснення громадського контролю і патронажу за особами, які звільняються від відбування покарання, та звільненими з місць позбавлення волі, з досвідом діяльності спостережної комісії виконавчого комітету Чернігівської міської ради.

Присутні на семінарі представники районних спостережних комісій розповіли про роботу спостережних комісій на місцях та поділились шляхами вирішення проблем, які вони вирішують.

Фактично система повернулась до квітня 1998 року, коли вона була в складі МВС України.

 

А.Лепеха – директор благодійної організації „Чернігівський жіночий правозахисний центр”

Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Ми рекомендуємо Вам зареєструватися чи ввійти на сайт під своїм ім’ям.

Коментарі:

Залишити коментар
 
Сайт працює за підтримки фундації "Інститут Відкритого Спупільства"