Чернігівський жіночий правозахисний центр » Новини » Право на свободу та особисту недоторканність

Право на свободу та особисту недоторканність

Автор: lepeha_alla от 11-09-2014, 12:42
 (голосів: 0)

Перше заняття в системі службової підготовки зі співробітниками Управління УМВС України в Чернігівській області було присвячене вивченню рішення Європейського суду з прав людини «Ливада проти України».

Право на свободу та особисту недоторканність

Право на свободу та особисту недоторканність

На початку вересня 2014 року відбулось перше заняття в системі службової підготовки зі співробітниками Управління УМВС України в Чернігівській області. Воно було присвячене питанням дотримання прав людини в діяльності органів внутрішніх справ. Працівники органів внутрішніх справ уповноважені державою стояти на захисті прав і свобод громадян.

В його проведенні прийняла участь член правління Асоціації українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів, голова Громадської ради при УМВС України в Чернігівській області Алла Лепеха.

Відповідно до статті 29 Конституції України «ніхто не може бути заарештований або триматися під вартою інакше як за вмотивованим рішенням суду і тільки на підставах та в порядку, встановлених законом. У разі нагальної необхідності запобігти злочинові чи його перепинити уповноважені на те законом органи можуть застосувати тримання особи під вартою як тимчасовий запобіжний захід, обґрунтованість якого протягом сімдесяти двох годин має бути перевірена судом. Затримана особа негайно звільняється, якщо протягом сімдесяти двох годин з моменту затримання їй не вручено вмотивованого рішення суду про тримання під вартою. … Кожний затриманий має право у будь-який час оскаржити в суді своє затримання. …»

Відповідно до існуючого законодавства (ч. 1 статті 208 Кримінального процесуального кодексу України) «уповноважена службова особа має право без ухвали слідчого судді, суду затримати особу, підозрювану у вчиненні злочину, за який передбачене покарання у виді позбавлення волі, лише якщо цю особу застали під час вчинення злочину або замаху на його вчинення; якщо безпосередньо після вчинення злочину очевидець, в тому числі потерпілий, або сукупність очевидних ознак на тілі, одязі чи місці події вказують на те, що саме ця особа щойно вчинила злочин».

Відповідно до існуючого на сьогоднішній день законодавства адміністративне затримання не може бути більше трьох годин. У виключних випадках (при порушенні прикордонного режиму або режиму у пунктах пропуску через державний кордон України чи порушенні правил обігу наркотичних засобів і психотропних речовин), термін затримання може тривати до трьох діб.

На сьогодні в України існує досить поширена негативна практика з боку працівників міліції - порушення права на свободу та особисту недоторканість. Значною мірою порушення цього конституційного права кожного громадянина виявляється у своєрідному затриманні особи для перевірки документів та встановленні її особистості, що зазвичай переходить у наступний етап – затримання в підрозділі міліції чи відділенні на протязі досить тривалого часу без достатніх підстав.

26 червня 2014 року Європейський суд з прав людини прийняв рішення у справі «Ливада проти України», яким визнав порушення пунктів 1, 3, 4 статті 5 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод і постановив, що держава-відповідач має виплатити заявникові 10 000 (десять тисяч) євро відшкодування моральної шкоди.

Зважаючи на актуальність питання дотримання прав і свобод людини та громадянина, з метою недопущення будь-яких протиправних дій з боку працівників органів внутрішніх справ, співробітникам Управління УМВС України в Чернігівській області на першому занятті в цьому навчальному році в системі службової підготовки були доведені вимоги законодавства України та міжнародно-правових актів щодо дотримання прав і свобод людини, зокрема права на свободу та особисту недоторканність.

 

Алла Лепеха, директор благодійної організації «Чернігівський жіночий правозахисний центр»

Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Ми рекомендуємо Вам зареєструватися чи ввійти на сайт під своїм ім’ям.

Коментарі:

Залишити коментар
 
Сайт працює за підтримки фундації "Інститут Відкритого Спупільства"