Чернігівський жіночий правозахисний центр » Запобігання злочинності неповнолітніх

Запобігання злочинності неповнолітніх

Автор: lepeha_alla от 3-10-2014, 17:46
 (голосів: 0)

Круглий стіл, присвячений питанням профілактики злочинності серед неповнолітніх, відбувся 30 вересня 2014 року в приміщенні Чернігівського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.

Запобігання злочинності неповнолітніх

Запобігання злочинності неповнолітніх

Боротьба зі злочинністю неповнолітніх — одна з центральних проблем боротьби зі злочинністю загалом. Показники злочинності неповнолітніх відбивають певною мірою ситуацію в суспільстві загалом, причому не тільки й можливо не так сьогодні, як завтра, післязавтра, тобто в майбутньому. Злочинність неповнолітніх є самостійною кримінологічною проблемою, оскільки відрізняється від злочинності дорослих, що зумовлюється віком злочинців, який знаменує соціально-психологічні особливості цієї категорії і їх статус у суспільстві. Вік неповнолітніх злочинців зумовлений правовими чинниками — від 14 років (вік, з якого починається кримінальна відповідальність практично за всі діяння, які реально вчиняють неповнолітні) до 18.

Круглий стіл, який відбувся 30 вересня 2014 року в приміщенні Чернігівського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, був присвячений обговоренню питань запобігання злочинності серед неповнолітніх. В його роботі прийняли участь: регіональний координатор зі зв’язків із громадськістю Уповноваженого Верховної ради України з прав людини в Чернігівській області, співробітники правоохоронних органів, установ виконання покарань, органів влади та місцевого самоврядування, представники благодійних та громадських організацій, ЗМІ.

Присутні обговорили причини і умови скоєння злочинів неповнолітніми, позитивні та негативні сторони стану профілактичної роботи з неповнолітніми в місті Чернігові, спільно шукали шляхи, які сприяли б зменшенню кількості правопорушень, скоєних неповнолітніми.

Причини й умови скоєння злочинів неповнолітніми загалом такі самі, що й ті, які зумовлюють злочинність дорослих. Це такі самі негативні явища і процеси, що відбуваються у суспільстві на макро - та мікрорівні. Але з урахуванням особи неповнолітнього вони мають певну специфіку, що пов’язана з особливостями соціально негативних потреб та інтересів неповнолітніх правопорушників. Найхарактернішими властивостями неповнолітніх є їх бажання утвердитись, романтизм, почуття ліктя (згрупованість), інтерес до забороненого “плоду" та ін. Проте головне — напрям цих бажань та інтересів.

Дорослі покликані допомагати молоді розвиватись у позитивному напрямі, блокуючи напрямки, що мають яскраво виражений негативний характер. Це означає, що потрібен послідовний процес виховання підлітка в сім’ї, школі, на виробництві, в суспільстві.

На жаль, цей процес здійснюється не завжди. Сім’я — це перша соціальна структура, де людина перебуває найбільше часу і значною мірою формується як особистість. Численні дослідження засвідчують, що переважна більшість неповнолітніх злочинців виховується у неблагополучних сім'ях. На практиці це виявляється різнопланово. Біля 12 тис. дітей щороку стають фактичними сиротами при живих батьках (соціальне сирітство). Взагалі нормальної родинної опіки позбавлені з різних причин значна частина дітей. На жаль, збільшується і кількість сімей, які розпадаються. Це призводить до того, що дитина почувається в сім’ї непотрібною, чужою, стає жорстокою, шукає контактів поза родиною і на противагу їй, переносить власний негативний досвід і накопичену озлобленість на оточуючих, тим самим висловлюючи помсту суспільству за своє занедбане дитинство.   

Істотний вплив на формування особи неповнолітнього чинять середні навчальні заклади: загальноосвітні школи, професійні училища, технікуми. Реалії сьогодення такі, що здебільшого у вчителів - низька заробітна плата, а в учнів - відсутні бажання здобувати знання. У школі відсутня нова стала концепція освіти й виховання учнів. Усе це відчужує дитину від школи, вона втрачає до неї інтерес, ходить до школи лише під тиском. У вкрай скрутному становищі перебуває система професійної освіти. Значну кількість професійних училищ ліквідовано або злито з іншими навчальними закладами, не забезпечено достатнім фінансуванням. Проте там перебувають діти з неблагополучних сімей, які потребують постійного нагляду.

Культурне дозвілля, розвиток творчих здібностей, спорт дедалі більше втрачають своє виховне значення. Кумирами частини підлітків стають удачливі бізнесмени, які розбагатіли нечесними шляхами. При цьому успіх у житті, як правило, не пов’язується з необхідністю здобуття знань.

Серед засобів масової інформації найзначніше впливає на неповнолітніх телебачення та інтернет. На жаль, багато в чому вони несуть з собою негативний заряд. Демонстрування насильства, жорстокості й садизму справляє згубний вплив на молодих людей, які у процесі такої “соціалізації” стають щодалі більшою мірою “телеспрямованими”, тобто характеризуються ворожістю до оточуючих, жорстокістю й відсутністю співчуття. Зниження опору до всього цього у дітей пропорційно кількості передач з елементами насильства, які вони дивляться. Перегляд таких передач сприяють формуванню і закріпленню у свідомості підлітків впевненості в тому, що жорстокість, агресивність і сила є найдієвішими регуляторами в міжособистісних стосунках. А це, у свою чергу, не може не збільшувати кількості молодих людей, які не тільки “захоплюються насильством”, а й навіть обожнюють його. Звичайно, засоби масової інформації не є основною причиною поширення насильства серед неповнолітніх. Однією з основних причин злочинності неповнолітніх є їх незайнятість. До традиційних чинників незайнятості неповнолітніх, коли сім’я або добре забезпечена, щоб утримувати неповнолітнього, або фактично втратила свій соціальний статус і не має змоги контролювати його поведінку, нині додалося безробіття молоді. Щорічно багатьом випускникам середніх шкіл і профучилищ не вдається працевлаштуватись. Підприємства відмовляються брати на роботу підлітків. Виховний вплив на працюючих підлітків безпосередньо на виробництві недостатній. Для підприємств, багато з яких перебуває у важкому економічному стані, основне завдання сьогодні — вижити й зберегти кістяк кваліфікованих працівників.

Підлітки, які не відчувають інтересу до себе в сім’ї та школі, тягнуться до неформальних угруповань, до однолітків, з якими проводять більшу частину дозвілля. Груба сила, цинізм, нахабність, знущання над слабшими, що іноді пропонує йому така група, він сприймає як еталон поведінки, яку потрібно наслідувати. Авторитетами тут є особи, які вже досягли повноліття, раніше були засуджені (“мають ходку”). Накопичуване внутрішнє негативне напруження шукає виходу, розрядження. Звідси хуліганство, вандалізм, зґвалтування, так звана дозвільна злочинність.

Багато недоліків та формалізму спостерігається, як у роботі правоохоронних органів по профілактиці злочинності неповнолітніх, так і в роботі інших державних органів, які працюють з молоддю.

До мінімуму знизилось позашкільне правове виховання неповнолітніх. Дійсність же переконує частину підлітків у “доцільності" правового нігілізму, у тому, що порушувати закон вигідніше, ніж дотримуватися його.

Про все це та багато чого іншого, йшлося під час обговорення проблеми злочинності неповнолітніх в ході роботи круглого столу.

Учасники заходу констатували розрізненість дій державних інституцій, громадських та релігійних організацій в питаннях створення ефективної системи запобігання правопорушенням з боку дітей. Права дітей, які перебувають у конфлікті з законом, в Україні не забезпечені повною мірою. Інтеграція України до міжнародної спільноти вимагає дотримання міжнародних стандартів у сфері забезпечення прав дітей. На жаль, відсутні спеціальні нормативні акти щодо дітей, які мають конфлікт із законом.

Круглий стіл призваний консолідувати зусилля всіх державних органів та установ, які працюють з дітьми, громадських та релігійних організацій на позитивне вирішення питань, пов’язаних з профілактикою правопорушень та спрямованих на зменшення скоєння злочинів неповнолітніми групи ризику.

Алла Лепеха, директор благодійної організації «Чернігівський жіночий правозахисний центр»

Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Ми рекомендуємо Вам зареєструватися чи ввійти на сайт під своїм ім’ям.

Коментарі:

Залишити коментар
 
Сайт працює за підтримки фундації "Інститут Відкритого Спупільства"