Чернігівський жіночий правозахисний центр » Новини » Причини надзвичайної події, яка сталося в Новгород-Сіверській установі виконання покарань №31 Чернігівської області

Причини надзвичайної події, яка сталося в Новгород-Сіверській установі виконання покарань №31 Чернігівської області

Автор: lepeha_alla от 17-03-2016, 12:23
 (голосів: 0)

В Новгород-Сіверській установі виконання покарань №31 Чернігівської області сталася надзвичайна подія.

 

Причини надзвичайної події, яка сталося в Новгород-Сіверській установі виконання покарань №31 Чернігівської області

 

Із числа засуджених, які утримуються в Новгород-Сіверській установі виконання покарань №31 Чернігівської області, 75 - засуджені до покарання у виді довічного позбавлення волі.

Неодноразово відвідуючи цю установу, у членів Чернігівської обласної спостережної комісії, представників громадськості, склалось враження, що засуджені до покарання у виді довічного позбавлення волі фактично відбувають довічну каторгу.

Довічне позбавлення волі являє собою міру кримінального покарання, яка починається від моменту вступу вироку суду в законну силу і до біологічної смерті засудженого. В той же час за українським законодавством довічне позбавлення волі не має абсолютного характеру. Згідно зі статтею 87 Кримінального кодексу України помилування цих осіб може бути здійснено шляхом заміни призначеного судом покарання у виді довічного позбавлення волі на позбавлення волі на строк не менше 25 років, обов’язковою умовою такої заміни є відбуття засудженим не менше 20 років призначеного покарання (п.4 Указу Президента України від 21 квітня 2015 року №223/215) .

Де-юре, довічно ув’язнені мають право побачити світло в кінці тунелю, але фактично, це міраж.

Засуджені до довічного позбавлення волі згідно зі статтею 461 нового Кримінально процесуального кодексу України (2012 року) мають право звернутися про перегляд вироків, які набрали законної чинності, тільки на протязі 3 місяців.

Включення довічного позбавлення волі в систему покарань відображає певну тенденцію в розвитку кримінальної політики держави на сучасному етапі, в формуванні якої враховується стан злочинності, її динаміка і структура, інтенсивне зростанням тяжких і особливо тяжких злочинів насильницького, корисливо-насильницького характеру.

При вивченні вироків судів щодо осіб, які були засуджені до довічного позбавлення волі, і відбувають міру покарання у Новгород-Сіверській установі виконання покарань № 31, в окремих випадках у нас виникали сумніви щодо їх об’єктивності. Не повністю були з’ясовані обставини скоєння злочину, протиправні діяння не підтверджені належними і допустимими доказами, інколи вони отримані внаслідок порушення прав і свобод людини, в деяких випадках, як докази, використовувались попередні судимості та інші правопорушення, які не були предметом розгляду кримінального провадження в даній справі.

Ці фактори безумовно створюють напругу в середовищі засуджених до довічного позбавлення волі. Крім того, байдужість співробітників до проблем засуджених, не бажання щоденно з ними розмовляти, вирішувати життєво важливі для них проблеми, а інколи і відверто провокативні дії, призвели до того, що на початку березня цього року 19 засуджених до покарання у виді довічного позбавлення волі, які утримуються в Новгород-Сіверській установі виконання покарань №31 Чернігівської області, відмовилися від вживання їжі, а 5 засуджених нанесли собі членоушкодження.

 04 березня 2016 року представники нашої організації здійснили візит до цієї установи. В ході візиту було здійснено обхід всіх камер, де утримуються засуджені до довічного позбавлення волі, спільно з Мотрюк О.В. – помічником-консультантом на громадських засадах народного депутата України Мельничука С.П., який (із його слів) приїхав в установу, бо ця надзвичайна подія викликала в суспільстві великий резонанс, ознайомились з умовами тримання засуджених до довічного позбавлення волі. Крім того, здійснили прийом засуджених з особистих питань. Саме в день нашого відвідування засуджені почали вживати їжу.

Після бесід із засудженими до довічного позбавлення волі стали відомі причини відмови їх від вживання їжі. Зі слів засуджених, головною причиною того, що вони відмовились від вживання їжі, стало те, що під час проведення обшуків в камерах співробітники установи перемішали одяг з продуктами харчування, цукор, чай із сіллю і т.п., хоча відповідно до Правил внутрішнього розпорядку установ виконання покарань «під час обшуків та оглядів не допускається безпідставне пошкодження білизни, одягу, майна, інвентарю та інших предметів засуджених, а також псування продуктів харчування».

Серед інших причин надзвичайної події, які назвали засуджені, це відсутність роботи, неналежні матеріально-побутові умови відбування покарання, не якісна їжа, перебування в установі на далекій відстані від дому та інші. Так, один із засуджених повідомив, що в камері, де він утримується, температура повітря становить +13, +14 градусів тепла. Відповідно до Правил внутрішнього розпорядку установ виконання покарань «у холодну пору року температура у жилих приміщеннях установ виконання покарань підтримується на рівні не нижче плюс 18 градусів С».

Вкрай необхідним є розробка і внесення до Верховної Ради України прагматичних змін до Кримінального і Кримінально-виконавчого кодексів України щодо інституту довічного позбавлення волі. В них безумовно повинні бути враховані гарантії безпеки суспільства, в першу чергу, а також можливість на дострокове звільнення певної категорії осіб, засуджених до довічного позбавлення волі.

Хай захистить Всевишній всіх нас від повторення прийняття змін до законодавства на зразок «Закону Савченко».

Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Ми рекомендуємо Вам зареєструватися чи ввійти на сайт під своїм ім’ям.

Коментарі:

Залишити коментар
 
Сайт працює за підтримки фундації "Інститут Відкритого Спупільства"