Чернігівський жіночий правозахисний центр » Надання правової допомоги співробітникам Чернігівської виправної колонії

Надання правової допомоги співробітникам Чернігівської виправної колонії

Автор: lepeha_alla от 19-05-2016, 16:34
 (голосів: 0)

Поінформований персонал – запорука дотримання прав і законних інтересів засуджених.

 

Надання правової допомоги співробітникам Чернігівської виправної колонії

 

Розвиток суспільства неминуче має бути пов’язаний із повагою до людини, її прав та свобод. Шлях, який пройшла Україна до стандартів Європейського Співтовариства, показав, що у царині кримінально-виконавчої системи нашого суспільства багато що вже змінено на краще, однак ще більше залишається того, що чекає змін, і ці зміни будуть тестом гуманістичного розвитку суспільства незалежної України.

Досягнення цілей, поставлених перед кримінальним покаранням, багато чому визначається ефективністю діяльності персоналу установ органів, виконуючих покарання.

На сьогоднішній день актуальним залишається питання надання безоплатної правової допомоги особам, засудженим до позбавлення волі. Реалізувати їм своє право на правову допомогу, надане статтею 59 Конституції України, набагато важче, ніж пересічним громадянам нашої держави. Саме тому від того, який персонал працює з засудженими, наскільки співробітники знають законодавство, вміють орієнтуватись в постійних змінах законодавства, залежить правова поінформованість засуджених, дотримання їх прав та законних інтересів.

11 травня 2016 року з метою надання правової допомоги співробітникам Чернігівської виправної колонії №44 юристи благодійної організації «Чернігівський жіночий правозахисний центр», член обласної спостережної комісії Бадира Валентина Андріївна та заступник голови Чернігівської міської спостережної комісії Кропива Григорій Митрофанович відвідали установу та провели консультування персоналу з питань порядку утримання із пенсій, які були призначені до відбування покарання засудженими.

Відповідно до частини 2 статті 7 Кримінально-виконавчого кодексу України «Основи правового статусу засуджених» засуджені користуються всіма правами людини і громадянина, передбачених Конституцією України, за винятком обмежень, визначених цим кодексом, законами України і встановлених вироками суду.

В редакції статті 122 «Пенсійне забезпечення засудження до позбавлення волі» Кримінально-виконавчого кодексу України до внесення змін в цю статтю Законом України №1186-IV від 08.04.2014 року, ч.2 цієї статті чітко визначала, що особи, яким до відбування покарання була призначена пенсія, підлягали державному пенсійному забезпеченню на загальних підставах. Призначена пенсія перераховувалась органами пенсійного фонду України за місцем відбування покарання пенсіонера, а із неї відшкодовувались витрати на його утримання у виправній колонії, при цьому не менше, як 25% пенсії зараховувались на особовий рахунок засудженого.

У зв’язку з внесеними змінами до статті 122 «Пенсійне забезпечення засудження до позбавлення волі» Кримінально-виконавчого кодексу України 08.04.2014 року статтею 2 статті 122 визначено, що особи, яким до відбування покарання була призначена пенсія, підлягають державному пенсійному забезпеченню на загальних підставах. Одночасно із статті 122 Кримінально-виконавчого кодексу України була вилучена норма, яка передбачала зарахування не менше 25% пенсії на особистий рахунок засудженого.

Тобто в статті 122 Кримінально-виконавчого кодексу України, як законі, який регламентує кримінально-правові правовідносини, виникла прогалина – відсутність відповідної юридичної норми, яка б регламентувала кількість суми пенсії, яка гарантовано зараховувалась засудженому на особовий рахунок. Однак, це не може бути підставою довільного встановлення адміністрацією виправної установи розміру гарантованих відсотків від загальної суми пенсії та зарахування їх на особовий рахунок засудженого.

Із змісту частини 2 статті 122 «Пенсійне забезпечення засудження до позбавлення волі» Кримінально-виконавчого кодексу України можна зробити висновок, що якщо особи, яким до відбування покарання була призначена пенсія, підлягають державному пенсійному забезпеченню на загальних підставах, на основі Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Відповідно до статті 89 «Виплата пенсій за час позбавлення волі» цього закону, в разі позбавлення пенсіонера волі, виплата призначеної йому пенсії здійснюється на загальних підставах.

Стаття 90 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачає порядок відрахувань з пенсій. В абзаці 3 даної статті міститься вичерпний перелік випадків, коли сума відрахувань може складати не більше 50% її розміру, а в абзаці 4 зазначено, що з усіх видів стягнень може бути відраховано не більше 20% пенсії.

Враховуючи вище викладене, ми вважаємо, що вирішення питання щодо розміру відрахувань з пенсії особам, яким до відбування покарання була призначена пенсія, при наявності прогалини в кримінально-виконавчому законодавстві, адміністрація установ виконання покарань повинна керуватись правовою нормою, що міститься в статті 90 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

 

 

В.Бадира, юрист БО „ЧЖПЦ”

Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Ми рекомендуємо Вам зареєструватися чи ввійти на сайт під своїм ім’ям.

Коментарі:

Залишити коментар
 
Сайт працює за підтримки фундації "Інститут Відкритого Спупільства"