Чернігівський жіночий правозахисний центр » Новини » Звіт про результати діяльності спостережної комісії виконавчого комітету Чернігівської міської ради у 2012 році

Звіт про результати діяльності спостережної комісії виконавчого комітету Чернігівської міської ради у 2012 році

Автор: lepeha_alla от 25-01-2013, 14:52
 (голосів: 0)

Про роботу спостережної комісії виконавчого комітету Чернігівської міської ради у 2012 році на першому в цьому році засіданні звітував заступник міського голови, голова спостережної комісії Віхров Станіслав Григорович

Спостережна комісія виконавчого комітету Чернігівської міської ради створена рішенням виконавчого комітету Чернігівської міської ради від 20 липня 2010 року № 161 зі змінами та доповненнями "Про створення спостережної комісії при виконавчому комітеті Чернігівської міської ради". До складу спостережної комісії входять 18 осіб, з них представників громадських організацій міста – 6, представники органів місцевого самоврядування та виконавчої влади – 12. Склад комісії дозволяє охопити всі напрямки роботи, які покладені на членів комісії постановою Кабінету Міністрів України. На сьогоднішній день члени комісії мають достатній досвід з питань захисту прав та законних інтересів засуджених та звільнених осіб, а також працівників виправних установ.

У своїй діяльності спостережна комісія керується Конституцією України, Кримінально–виконавчим кодексом України, законами України "Про місцеве самоврядування", "Про місцеві державні адміністрації", "Про соціальну адаптацію осіб, які відбувають чи відбули покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк", іншими нормативно–правовими актами України.

Діяльність спостережної комісії виконавчого комітету Чернігівської міської ради у 2012 році була направлена на реалізацію наступних завдань:

– організація та здійснення громадського контролю за дотриманням прав, основних свобод і законних інтересів засуджених та осіб, звільнених від відбування покарання;

– сприяння органам і установам виконання покарань у виправленні і ресоціалізації засуджених осіб та створенні належних умов для їх тримання, залучення до цієї діяльності громадських організацій, органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та громадян;

– організація виховної роботи з особами, умовно–достроково звільненими від відбування покарання та громадського контролю за їх поведінкою протягом невідбутої частини покарання;

– надання допомоги у соціальній адаптації особам, звільненим від відбування покарання.

Робота спостережної комісії у 2012 році проводилася відповідно до Плану роботи комісії.

Організаційною формою роботи спостережної комісії були засідання, які проводилися щомісячно. Рішення приймалися колегіально, відкритим голосуванням. Рішення спостережної комісії оформлені постановами. Засідання комісії були правомочними, середня чисельність на кожному засіданні складала від 12 до 15 чоловік.

Так, у 2012 році, було проведено 14 засідань, з яких 12 – на території установ виконання покарань, що знаходяться на території міста Чернігова, а саме: 11 в Чернігівській виправній колонії № 44, одне – в Чернігівському слідчому ізоляторі, 2 - в приміщенні Чернігівської міської ради. За звітний період випадків зриву засідань комісії не було.

На засіданнях спостережної комісії виконавчого комітету Чернігівської міської ради у 2012 році було розглянуто 101 справу та прийнято рішення щодо:

– умовно–дострокового звільнення засуджених від відбування покарання (згідно зі статтею 81 Кримінального кодексу України) – 54 особи;

– заміни невідбутої частини покарання більш м’яким (згідно зі статтею 82 Кримінального кодексу України) – 29 особам;

– переведення до дільниці соціальної реабілітації – 6 особам;

– звільнення вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до 3–х років (згідно зі статтею 83 Кримінального кодексу України) – 6 особам;

– не погоджено – 6 особам.

Крім того, на засіданнях спостережної комісії виконавчого комітету Чернігівської міської ради були розглянуті наступні питання:

– Про забезпечення права засуджених на інформацію та одержання правової допомоги у Чернігівській виправній колонії № 44;

– Аналіз стану паспортизації осіб, які відбувають покарання у вигляді позбавлення волі у Чернігівській виправний колонії № 44;

– Про забезпечення прав засуджених до позбавлення волі на належне матеріально – побутове забезпечення у Чернігівській виправній колонії № 44.

Згідно з вимогами ст.20 Постанови Кабінету Міністрів від 10 листопада 2010 року № 1042, постанови спостережної комісії має бути розглянуто керівництвом відповідних органів та за результатами розгляду зобов’язані письмово повідомити комісію про заходи вжити для її виконання, або обґрунтувати причини її невиконання.

Протягом року у Чернігівській виправній колонії №44 працювала "громадська приймальня". Члени спостережної комісії виконавчого комітету Чернігівської міської ради проводили особистий прийом засуджених, розглядали їх звернення, приймали рішення, надавали правову допомогу та консультації.

З метою надання правової допомоги засудженим та персоналу запрошувались спеціалісти Головного управління юстиції в Чернігівській області, прокуратури, суду, міліції, юристи громадських та благодійних організацій, члени Чернігівської міської та обласної спостережних комісій, викладачі Чернігівського юридичного коледжу Державного пенітенціарної служби України та інші. Чернігівську виправну колонію № 44 відвідали більше 25 спеціалістів.

Надавали консультації засудженим з питань:

– надання засудженим короткочасних виїздів за межі установ виконання покарань;

– наслідування майна, передачі його в тимчасове користування в зв’язку з відбуванням покарання;

– позбавлення батьківських прав;

– встановлення адміністративного нагляду, порядку реєстрації після звільнення; порядку отримання паспортів; набуття громадянства; зміни прізвища в документах;

– підстави припинення шлюбу, розірвання шлюбу жінками, які відбувають міру покарання у виправних колоніях;

– підстави і порядок позбавлення та поновлення батьківських прав, влаштування дітей, батьки яких позбавлені батьківських прав;

– порядок оформлення пенсії після відбуття покарання в місцях позбавлення волі (за віком та по інвалідності), умови та порядок оформлення соціальної допомоги;

– підстави та порядок конфіскації майна;

– порядок та строки вступу в спадщину (за законом і за заповітом), оформлення права на спадщину; набуття та припинення права власності на житло та інші.

Для прикладу, 15 березня 2012 року з метою надання правової допомоги засудженим жінкам Чернігівську виправну колонію №44 відвідали представники благодійної організації "Чернігівський жіночий правозахисний центр", а також Аксьон Вікторія Вадимівна – головний спеціаліст відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Головного управління юстиції у Чернігівській області, Лещенко Юлія Володимирівна – провідний спеціаліст управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Чернігівській області, Неволько Віта Анатоліївна – заступник начальника відділу нотаріату Головного управління юстиції у Чернігівській області.

Юристи благодійної організації "Чернігівський жіночий правозахисний центр роз’яснили засудженим жінкам порядок застосування умовно–дострокового звільнення, заміну покарання на більш м’яке та порядок звільнення від відбування покарання вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до 3–х років.

За 2012 рік було прийнято на особистому прийомі 216 засуджених.

Правова допомога жінкам, які відбувають покарання в Чернігівській виправній колонії, вкрай необхідна, вона сприяє формуванню у них правової культури, виробленню вміння користуватися правовим інструментарієм у практичній діяльності, забезпечить їм правову захищеність після звільнення.

Поінформованість засуджених залишається критерієм формування юридично зрілої особи, що включає в себе переконаність у необхідності і соціальній корисності дотримання законів та інших нормативно–правових актів, уміння використовувати закони та інші підзаконні акти у захисті своїх прав та законних інтересів.

Позитивне ставлення та повага особи до права, знання змісту його норм і вміння їх дотримуватися, а також правомірна поведінка сприятиме поверненню їх до самостійного загально прийнятного суспільно–нормативного життя після звільнення.

Багато зусиль спрямовувалось членами спостережної комісії для організації та проведення у виправних установах міста культурно–просвітньої роботи та надання допомоги адміністрації установ в покращенні умов утримання засуджених.

Стало доброю традицією проводити в виправних установах міста різноманітні заходи:

– Неповнолітнім, які утримуються у Чернігівському слідчому ізоляторі, в переддень Різдва Христового були підготовлені та вручені подарунки.

– Для дітей, які перебувають в Будинку дитини Чернігівської ВК №44, на Новорічні свята підготовлені та вручені новорічні подарунки.

– 3 березня 2012 року, напередодні Міжнародного дня прав жінок і миру, який святкується 8 Березня, для співробітників та засуджених Чернігівської виправної колонії №44 був відбувся святковий концерт.

– До Дня створення Державної пенітенціарної служби – для співробітників – концерт.

– До Дня матері святковий концерт для засуджених жінок Чернігівської Засудженим жінкам, які мають дітей, вручили подарунки.

– Свято останнього дзвоника для жінок, які під час відбування покарання навчалися і здобули середню освіту у Чернігівській жіночій колонії № 44. Вручені квіти та подарунки.

– Святкування Дня захисту дітей у Чернігівській жіночій колонії та для неповнолітніх в Чернігівському слідчому ізоляторі. Вручення подарунків.

– Брейн–ринг, присвячений 16 – річчю прийняття Конституції України у Чернігівській жіночій колонії № 44. Підготовлені та вручені призи для переможців.

– 22 серпня 2012 року, напередодні Дня незалежності України, для співробітників Чернігівського слідчого ізолятору відбувся святковий концерт. Співробітників привітали зі святом, вручили подарунок – цифровий фотоапарат "Nikon".

– 23 серпня 2012 року, в День Державного Прапору України провели заняття з неповнолітніми, присвячене Дню Державного Прапору України та Дню незалежності України. Вручили їм подарунки. До бібліотеки Чернігівського слідчого ізолятору передали 235 книжок.

– 24 серпня 2012 року, до свята – Дня незалежності України, в Чернігівський виправній колонії № 44 проходила літня спартакіада. Участь в спартакіаді прийняли 10 команд жінок. Їм були вручені подарунки, підготовлені членами Чернігівської міської спостережної комісії.

День знань святкували неповнолітні, які утримувались станом на 1 вересня в Чернігівському слідчому ізоляторі, та засуджені жінки, які відбувають покарання в Чернігівській виправній колонії №44. Відповідно до Кримінально–виконавчого кодексу України організація загальноосвітнього навчання засуджених здійснюється згідно з положеннями законів України "Про освіту", "Про загальну середню освіту" та в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Навчальний рік у виправних установах розпочинається, як і у звичайній школі, 1 вересня. Цього року Перший урок відбувся в рамках оголошеного в Україні у 2012 році "Року спорту та здорового способу життя", метою якого є орієнтація учнів на пріоритетність загальнолюдських цінностей життя і здоров’я, утвердження здорового способу життя, як необхідної умови саморозвитку та самовдосконалення особистості. Майбутніх учнів привітали з початком навчального року, неповнолітнім вручили цукерки, канцелярське приладдя, а засудженим жінкам вручили квіти, канцелярське приладдя та годинники для вечірньої школи.

До Дня Святого Миколая – подарунки для неповнолітніх, які утримуються в Чернігівському СІЗО.

Одним із напрямків у роботі спостережної комісії є надання допомоги особам, які відбували покарання у виді позбавлення волі та звільнились із місць позбавлення волі. Їм регулярно надаються різні послуги: інформаційні, соціально–економічні, соціально–педагогічні, психологічні, юридичні.

Благодійна організація "Чернігівський жіночий правозахисний центр", три члени якої входять до складу Чернігівської міської спостережної комісії, надають цим особам безкоштовну допомогу у вигляді одягу та взуття, харчування, допомагають зібрати пакет відповідних документів на отримання паспорту, відновлення інших документів. Допомогли отримати паспорти 26 чоловікам, одягом – 36 особам.

Також цією організацією були підготовлені посібники:

- Пам’ятка "Знай свої права” для засуджених осіб";

- Пам’ятка "Знай свої права” для звільнених осіб та їх родичів";

- Юридично–інформаційний довідник для співробітників пенітенціарних установ.

Для виконання службових обов’язків, співробітникам Чернігівського міського відділу кримінально – виконавчої інспекції надано право безкоштовного проїзду по м. Чернігову міським електротранспортом.

Тільки об’єднавши зусилля органів місцевого самоврядування, виконавчої влади та громадських організацій можна ефективно вирішити завдання організації громадського контролю за дотриманням прав засуджених в установах виконання покарань та звільнених осіб, зміцнення законності, втілення в життя принципів справедливості, гуманізму, демократизму, рівності засуджених перед законом.

Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Ми рекомендуємо Вам зареєструватися чи ввійти на сайт під своїм ім’ям.

Коментарі:

Залишити коментар
 
Сайт працює за підтримки фундації "Інститут Відкритого Спупільства"